Usługi
Periodontologia
leczenie paradontozy w Piasecznie
Periodontologia to dziedzina stomatologii, której głównym celem jest leczenie chorób przyzębia i generalnie opiekowanie się tkankami otaczającymi ząb, stanowiącymi jego zawieszenie w kości. Powszechnie znaną nazwą chorób przyzębia jest paradontoza. Powstanie paradontozy może mieć niestety bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Zapalenie dziąseł po pewnym czasie może nawet prowadzić do ich zaniku, do odsłonięcia korzeni zębów, a następnie najpierw do ich rozchwiania, a później do wypadnięcia.
Przyczyny powstawania i pierwsze objawy paradontozy
Najczęstszymi przyczynami powstawania chorób przyzębia są brak prawidłowej opieki specjalisty oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej – np. użycie źle dobranych lub nieprawidłowych urządzeń i narzędzi lub ograniczenie zabiegów higienicznych tylko do szczotkowania zębów. Nasz lekarz we współpracy z higienistką dobiorą najlepsze przyrządy do higieny i nauczą jak je skutecznie stosować. Pierwszym objawem paradontozy zazwyczaj jest krwawienie z dziąseł. Następnie może zacząć dochodzić do powstawania obrzęku i dolegliwości bólowych tkanek przyzębia. Po pewnym czasie pacjenci mogą też zauważyć ból zębów oraz to, że zaczynają się one ruszać. Dopiero w tym momencie zazwyczaj podejmują decyzję o zgłoszeniu się do gabinetu stomatologicznego. Wcześniejsze objawy nie wydają się im po prostu aż tak groźne.
Leczenie chorób przyzębia
Leczenie zdiagnozowanej paradontozy lub innych chorób przyzębia może mieć różny przebieg. Wszystko zależy głównie od tego, na jakim etapie choroby, uda się ją zdiagnozować. Szybkie zdiagnozowanie choroby pozwala zastosować nieinwazyjne leczenie, które ogranicza się jedynie do wykonają zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej, czyli do dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów z płytki i z kamienia nazębnego oraz do udzielenia pacjentowi dokładnych zaleceń dotyczących zasad prawidłowej higieny jamy ustnej.
Zapalenie przyzębia i inne formy paradontozy w później etapie niestety są już dużo trudniejsze do wyleczenia. W niektórych przypadkach konieczna może być interwencja chirurga szczękowego, którego zadaniem będzie korekta dziąseł i kości.
Kiedy połączymy wysiłki periodontologa z pracą całej reszty naszego zespołu, możemy wyśledzić i wpłynąć również na inne przyczyny chorób przyzębia – problemy hormonalne, przyjmowane przez pacjenta leki, choroby ogólne, przeciążenia zębów w zgryzie.