Zapobieganie wadom zgryzu zaczyna się już od pierwszych chwil życia dziecka, ponieważ to właśnie czynniki zewnętrzne, głównie niewłaściwa pielęgnacja, odpowiadają za większość nabytych wad. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na zapobieganie wad zgryzu u dzieci.
Właściwe ułożenie podczas snu
Niemowlę śpi przez większość czasu, dlatego ważne jest, aby układać je do snu w taki sposób, aby utrzymywało właściwą pozycję ciała. Optymalnym ułożeniem do odpoczynku dziecka jest niewielki uniesienie jego główki, najlepiej dzięki płaskiej poduszce. Odstępstwa od odpowiedniego ułożenia mogą skutkować zachwianą równowagą mięśniową oraz zaburzeniami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, czyli przodozgryzu, tyłozgryzu lub tyłożuchwia.
Odpowiedni sposób karmienia
Niemowlę podczas karmienia powinno być trzymane w pozycji półleżącej pod kątem 45 stopni. Aby ułatwić sobie to zadanie, osoba karmiąca może ułożyć jedną nogę na podwyższeniu. Ułożenie pionowe dziecka niekorzystnie wpływa na rozwój żuchwy, która jest fizjologicznie cofnięta w profilu twarzy i dopiero podczas wzrostu następuje jej wzrost do przodu. Z tego samego powodu należy powstrzymać się od opierania butelki o dolną część żuchwy.
Prawidłowo dobrany smoczek
Odpowiedni smoczek to taki, którego część znajdująca się w buzi dziecka jest owalna, od góry dodatkowo uwypuklona, a od dołu szeroka i spłaszczona. Smoczek powinien posiadać kilka otworów w części górnej, aby mleko wydostawało się w kierunku podniebienia. Ma to znaczenie, aby wywołać u niemowlęcia ruchy żuchwy sprzyjające właściwemu rozwojowi dolnej części twarzy. W razie wątpliwości co do smoczka można zasięgnąć porady stomatologa dziecięcego w Piasecznie.
Zapobieganie ssaniu kciuka
Ssanie kciuka zaburza równowagę czynnościową mięśni, a to prowadzi bezpośrednio do odkształceń twarzoczaszki. Nawyk ssania kciuka może występować u dzieci nieśmiałych oraz nadpobudliwych, warto więc zwrócić na niego uwagę zanim zostanie utrwalony, ponieważ w tym przypadku zapobieganie jest o wiele łatwiejsze niż pozbycie się problemu.
Wadom zgryzu zapobiega również dobranie konsystencji i rodzaju pokarmu do etapu rozwoju dziecka oraz dbanie o higienę jamy ustnej już na etapie niemowlęctwa. Wszystkie powyższe działania znacznie ułatwią uniknięcie leczenia ortodontycznego w nastoletnim i dorosłym życiu.