Najczęściej mówiąc o wędzidełku, dentyści mają na myśli fałd błony śluzowej, który możemy wyczuć językiem nad górnymi jedynkami. Jest to wędzidełko wargi górnej. Łączy ono dziąsła górnej szczęki z wewnętrzną stroną górnej wargi. Warto jednak wiedzieć, że w jamie ustnej są jeszcze inne wędzidełka. Jednym z nich jest wędzidełko wargi dolnej, znajdujące się w analogicznym miejscu w okolicy żuchwy. Drugie to wędzidełko języka, znajdujące się pod nim. Za co odpowiadają wędzidełka i dlaczego czasami wymagają one korekty?
Problem z wędzidełkiem
Prawidłowo rozwinięte wędzidełko wargi dzieli przedsionek jamy ustnej na dwie części: prawą i lewą, znajdując się dokładnie pośrodku. Zdarza się jednak, że wędzidełko jest przerośnięte, lub zbyt krótkie. Zbyt krótkie wędzidełko wargi górnej może grozić rozwojem diastemy, podczas gdy przerośnięte wędzidełko wargi dolnej może powodować rozchwianie zębów i w konsekwencji ich wypadanie. Problematyczne są również wady anatomiczne wędzidełka pod językiem. Są one powodem m.in. seplenienia i problemów podczas przełykania. Zabieg plastyki wędzidełka często jest dokonywany już u małych dzieci, by zapewnić im prawidłowy rozwój. Korzystają z niego również dzieci starsze i dorośli, np. w celu przeprowadzenia prawidłowego leczenia ortodontycznego lub dopasowania protezy zębowej.
Jak wygląda plastyka wędzidełka?
W zależności od problemu z danym wędzidełkiem chirurg stomatolog dokonuje jego plastyki. Najczęściej wędzidełko się podcina, czyli dokonuje zabiegu frenulotomii. Całkowite wycięcie wędzidełka nazywa się frenulektomią, a jego plastykę – frenuloplastyką. Część pacjentów decyduje się na plastykę lub podcięcie wędzidełka ze względów estetycznych. Wada anatomiczna wędzidełka może być przyczyną tzw. końskiego uśmiechu, prawidłowo nazywanego uśmiechem dziąsłowym. Jeśli jest on powodem Twoich kompleksów, wybierz się do chirurga stomatologa, który oceni, czy zabieg może poprawić Twój uśmiech („koński uśmiech” może mieć jeszcze inne przyczyny, np. wadę zgryzu).