Piękny uśmiech to nie tylko proste zęby pozbawione próchnicy, ale również zdrowe dziąsła, podniebienie i przyzębie. Gdy stan jamy ustnej wzbudza niepokój, warto wybrać się do periodontologa. Czym zajmuje się ten specjalista i z jakimi objawami warto udać się do niego?
Co to jest periodontologia?
Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej. Dentysta periodontolog najczęściej zajmuje się diagnozą i leczeniem tzw. paradontozy, ale również stanem zapalnym i krwawieniem dziąseł, zmianami i owrzodzeniami na błonie śluzówek jamy ustnej oraz odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Periodontologia jest niezwykle ważną dziedziną także z ogólnomedycznego punktu widzenia, ponieważ właśnie w jamie ustnej często pojawiają się pierwsze objawy chorób ogólnoustrojowych.
Kiedy należy udać się do periodontologa?
Do najczęstszych powodów wizyt w poradni periodontologicznej nalezą:
- krwawienie z dziąseł, zwłaszcza częste i nieustępujące,
- odsłonięte szyjki zębowe,
- nadwrażliwość zębów podczas spożywania ciepłych i zimnych pokarmów,
- obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,
- ruchomość zębów,
- nieprzyjemny zapach z ust niezwiązany ze spożytym pokarmem,
- afty i owrzodzenia w jamie ustnej,
- sucha błona śluzowa jamy ustnej.
Na czym polega leczenie periodontologiczne?
Pierwsza wizyta u dentysty periodontologa w naszym centrum stomatologicznym w Piasecznie zazwyczaj polega na zgłoszeniu przez pacjenta dolegliwości, szczegółowym wywiadzie dotyczącym stanu dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej oraz na badaniu głębokości kieszonek dziąsłowych. Ocenie podlega higiena jamy ustnej i ewentualnie stan kości na podstawie zdjęć rentgenowskich. Na podstawie wyników badań i dokładnych oględzin periodontolog ustala z pacjentem indywidualny plan leczenia, którego długość zależy od problemu, z którym zgłasza się pacjent. Absolutną podstawą zawsze jest dbałość o właściwą higienę jamy ustnej. Poza tym w ramach leczenia periodontologicznego możliwe są następujące zabiegi:
- kiretaż, czyli czyszczenie kieszonek dziąsłowych,
- laserowe lub chirurgiczne usunięcie zmian za błonie śluzowej jamy ustnej,
- chirurgia z użyciem materiałów kościozastępnych lub przeszczepów tkanki.
W przypadku wystąpienia przedstawionych objawów warto udać się jak najszybciej na wizytę u periodontologa, ponieważ dzięki szybkiej diagnozie i leczeniu można zapobiec dalszym problemom zdrowotnym i większym wydatkom.