Piękne białe zęby są gwarancją pięknego uśmiechu, który zaprasza do kontaktu. Niemal wszyscy o nim marzą, a w dzisiejszych czasach jest właściwie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy jedynie spełnić pewne wymogi i można bez obawy poddać się profesjonalnemu zabiegowi wybielania zębów. Warto wspomnieć, że istnieje sporo metod przywracania jasnego koloru zębów, ale to właśnie wybielanie u stomatologa zapewnia najbardziej zadowalający i trwały efekt, a dodatkowo jest nieporównywalnie bezpieczniejsze dla kondycji zębów niż metody domowe czy apteczne. Żeby wybielanie było zdrowe, bezpieczne i bezbolesne, przed zabiegiem należy wykonać gruntowny przegląd stomatologiczny oraz pozbyć się wszystkich patologii zębów i dziąseł.
Przeciwwskazania do wybielania zębów
By bez przeciwwskazań poddać się wybielaniu zębów w gabinecie dentystycznym trzeba mieć zdrowe zęby i dziąsła – tylko i aż tyle. Właściwie jakiekolwiek problemy z jamą ustna i uzębieniem mogą być podstawą do dyskwalifikacji pacjenta. Dlatego też przed wybielaniem zachodzi niekiedy potrzeba wykonania dodatkowych zabiegów dentystycznych lub wprowadzenia nowych przyzwyczajeń do codziennej pielęgnacji zębów. Co ważne, zęby z plombami można bez problemu wybielać! Zęby z wypełnieniem, po skalingu i piaskowaniu są gotowe do wybielania. Do głównych przeszkód w wybielaniu zębów należą jednak:
- nieszczelne wypełnienia,
- ubytki,
- próchnica,
- paradontoza,
- obnażony korzeń zęba, który wykazuje znaczna nadwrażliwość,
- ogólna nadwrażliwość zębów (nie dotyczy regeneracyjnego wybielania zębów),
- zapalenie w okolicy zęba i bezpośrednio dziąsła,
- ciąża i karmienie piersią.
Proces wybielania, zarówno profesjonalnego u stomatologa, jak i nakładkami w domowym zaciszu, powinien bezwzględnie rozpocząć się od wizyty kontrolnej w gabinecie dentystycznym, a podczas niej lekarz zakwalifikuje pacjenta do wybielania lub skieruje go na leczenie. Zachowując taką kolejność działań można mieć pewność, że efekt będzie prawdziwie zadowalający, a zęby na tym nie ucierpią.