Po usunięciu zęba w dziąśle tworzy się rana. Jej bolesność i czas gojenia mogą być różne. Zazwyczaj jednak najbardziej dokuczliwe są rany po ekstrakcji zębów silnie ukorzenionych: szóstek, siódemek, a zwłaszcza – ósemek. Ile trwa gojenie się dziąseł i co warto wiedzieć o jego przebiegu? Wszystko wyjaśniamy w poniższym wpisie.
Proces gojenia rany
Lekarze stomatolodzy twierdzą, że wstępny proces gojenia się rany po ekstrakcji zęba zajmuje maksymalnie 7-10 dni. Pacjent jednak dyskomfort przestaje odczuwać znacznie wcześniej, bo przeważnie już po 3 dniach. Przy gojeniu się rany kluczową rolę odgrywa tworząca się na dnie rany ziarnina, pokryta powstającym tuż po zabiegu skrzepem. Skrzep z kolei potrzebny jest do zabezpieczenia rany, zanim w danym miejscu ponownie nie wytworzy się kość. Wykształcenie się kości powinno zająć około 8 tygodni.
Komplikacje po ekstrakcji
O ranę należy odpowiednio dbać, by gojenie przebiegało prawidłowo. W przeciwnym razie może dojść do usunięcia skrzepu i wytworzenia się tzw. suchego zębodołu, który wzmaga dolegliwości bólowe, a dalsze gojenie będzie wymagało zmiany opatrunków przez stomatologa i wiąże się z dyskomfortem. Interwencja dobrego chirurga stomatologa jest też konieczna, jeśli po wyrwaniu zęba pacjent zauważy wydzielinę wydobywającą się z rany o nieprzyjemnym zapachu lub smaku, pojawi się gorączka, nudności lub wymioty.
Jak dbać o ranę?
Po ekstrakcji zęba warto ograniczyć swoją aktywność, a gdy pojawi się ból – zażyć środek przeciwbólowy. Gazę umieszczoną przez dentystę w ranie należy pozostawić tam na 30-60 minut po zabiegu — zgodnie z zaleceniami lekarza. Przez ok. 48 godzin po zabiegu nie wolno mocno płukać jamy ustnej, palić i ssać, aby nie usunąć skrzepu. Należy też zrezygnować z gorących i twardych posiłków i starać się jeść drugą stroną jamy ustnej. Podczas mycia zębów należy unikać dotykania okolicy rany.