Implanty stomatologiczne to trwały i skuteczny sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Aby zapewnić długotrwałe i bezpieczne użytkowanie implantów stomatologicznych, należy postępować zgodnie z zaleceniami otrzymanymi od lekarza stomatologa, przestrzegać zasad higieny jamy ustnej oraz regularne zgłaszać się na wizyty kontrolne w gabinecie. Jest to niezbędne do monitorowania stanu implantów i zapobiegania powstawaniu jakichś problemów.
Co to jest implant zębowy?
Implanty stomatologiczne to wykonane z tytanu lub z cyrkonu sztuczne korzenie zębów, które są chirurgicznie umieszczane w kości szczęki. Pełnią one rolę kotwic dla zębów zastępczych, czyli m.in. dla koron protetycznych, mostów lub protez zębowych. Z czasem implant łączy się z kością szczęki, tworząc stabilną podstawę dla nowych zębów. Przy odpowiedniej pielęgnacji implanty stomatologiczne mają szansę służyć przez całe życie.
Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej
Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej jest kluczowe dla zachowania implantów stomatologicznych w dobrym stanie. Implanty zębowe nie mają miazgi i szkliwa, dzięki czemu nie są narażone na takie same zagrożenia, co naturalne zęby. Jednak brak prawidłowej higieny jamy ustnej może spowodować pojawienie się komplikacji po wszczepie i stać się przyczyną konieczności usunięcia implantu. Do zabiegów, które pozwalają zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej należą szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, codzienne nitkowanie oraz stosowanie przed snem płynu do płukania ust. Stosowanie antybakteryjnego płynu do płukania ust i szczoteczki do zębów o miękkim włosiu może pomóc w zapobieganiu gromadzeniu się płytki nazębnej i uniknięciu zapaleniu dziąseł. Ważne jest również, aby w miarę możliwości starać się unikać twardych pokarmów, które mogłyby uszkodzić implant lub spowodować dyskomfort.
Żeby mieć pewność, że implant jest w dobrym stanie, powinno się przynajmniej 2 razy w roku kontrolować jego stan u stomatologa.
Unikanie szkodliwych nawyków i nałogów
Negatywny wpływ na stan wszczepionego implantu zębowego mogą mieć m.in. palenie tytoniu oraz picie alkoholu. Oba te nawyki i nałogi mogą przyczynić się do uszkodzenia implantu, dlatego po wszczepiania implantów stomatologicznych należy ich unikać. Ponadto należy zwracać uwagę na swoją dietę i zapewnić sobie wystarczającą ilość witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowych zębów i dziąseł.