Podstawą zdrowego i pięknego uśmiechu są czyste i zdrowe zęby. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest stosowanie się do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i regularne korzystania także z nici dentystycznej. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki Dentologia opisujemy, w jaki sposób powinno się korzystać z nici dentystycznej, jakie są jej rodzaje oraz w jaki sposób zabiegi te wpływają na zdrowie zębów.
Jaki jest cel stosowania nici dentystycznej?
Stosowanie nici dentystycznej przyczynia się do usuwania płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych, które zgromadziły się w trudno dostępnych miejscach w przestrzeniach między zębami. Dzięki wykonywanemu codziennie zabiegowi można skutecznie zapobiec rozwojowi próchnicy i chorób dziąseł oraz powstaniu kamienia nazębnego. Regularne używanie nici dentystycznej może również pomóc w utrzymaniu świeżego oddechu oraz przeciwdziałać powstawaniu przebarwień na powierzchni zębów.
Poprzez stosowanie nici dentystycznej można sprawić, że w trakcie wykonywanych wizyt kontrolnych u stomatologa, nie będziemy mieli już więcej wykrytych żadnych poważnych problemów zdrowotnych.
Jakie są rodzaje nici dentystycznych?
Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów nici dentystycznych, które dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjentów. Przy wyborze nici warto zwrócić uwagę na jej grubość, strukturę oraz materiał, z którego została wykonana. Najpopularniejszymi rodzajami nici dentystycznych są:
- Nić standardowa – czyli zwykła nić dentystyczna, która cechuje się prostą strukturą i jest wykonana z poliamidu lub poliestru. Jest dostępna zarówno w wersji woskowanej, jak i niewoskowanej.
- Nić ekspandująca — to nici dentystyczne o specjalnej strukturze, które rozszerzają się podczas kontaktu z wodą i dzięki temu lepiej wypełniają przestrzeń między zębami i ułatwiają ich czyszczenie.
- Nić z fluorem — to nić, która zawiera cząsteczki fluorków, które przyczyniają się do remineralizacji szkliwa oraz wzmacniania jego odporności na działanie powstających podczas rozkładu resztek pokarmowych kwasów.
- Nić z dodatkami antybakteryjnymi – nici dentystyczne, które wspomagają zwalczanie bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy i chorób dziąseł.
Jak prawidłowo stosować nić dentystyczną?
Aby skutecznie utrzymać higienę jamy ustnej przy pomocy nici dentystycznej, warto poznać kilka prostych zasad jej użytkowania.
Za pomocą nici oczyszczamy te powierzchnie zębów, do których szczoteczka nie ma dostępu, gdyż praktycznie do siebie przylegają. Na początku odetnij około 40-50 cm nici dentystycznej i owiń jej końce wokół palców środkowych obu dłoni, zostawiając około 5 cm wolnej nici między palcami. Następnie delikatnie wprowadź nić między zęby, starając się nie uszkodzić dziąseł. Zauważ, że nić ma teraz kontakt z powierzchniami dwóch zębów — przed i za nią. W trakcie nitkowania przesuwaj nić w górę i w dół (między dziąsłem a punktem styku zębów), owijając ją lekko wokół zęba za nicią, a następnie zęba przed nicią. Unikaj ruchu „piłowania” nicią, nie o to w tym chodzi! Po przeczyszczeniu powierzchni obu zębów przesuń nić na niezużyty odcinek i powtórz czynność między kolejnymi zębami. Pamiętaj o przeczyszczaniu również ostatnich zębów trzonowych!
Jak często stosować nici dentystyczne?
Aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, zaleca się stosowanie nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie, najlepiej wieczorem przed snem. W ten sposób usuniemy resztki pokarmowe oraz płytkę nazębną, które gromadziły się przez cały dzień.