Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, dzięki której można rozwiązać problemy w jamie ustnej , z którymi nie można sobie poradzić z zastosowaniem leczenia zachowawczego. Jednym z częściej wykonywanych w gabinecie chirurga stomatologa zabiegów jest resekcja wierzchołka korzenia. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki stomatologicznej Dentologia opisujemy, jakie są najczęstsze wskazania do resekcji korzenia zęba, na czym polegają przygotowania do wykonania zabiegu oraz sam zabieg.
Wskazania do przeprowadzenia resekcji korzenia zęba
Zabiegi resekcji wierzchołków korzeni najczęściej są przeprowadzane po nieudanym lub nieskutecznym leczeniu kanałowym. Wówczas niestety mogą wystąpić powikłania, w których resekcja wierzchołka korzenia jest najprostszym sposobem, żeby sobie z nimi poradzić. Do powstania takich powikłań może dojść na skutek niepełnego wypełnienia kanału korzeniowego lub zastosowania podczas przeprowadzania endodoncji złej jakości materiałów. U niektórych pacjentów może się też zdarzyć, że zęby mają zakrzywione lub niedrożne kanały korzeniowe, co znacznie utrudnia albo wręcz uniemożliwia prawidłowe leczenie kanałowe.
Innym częstym wskazaniem do wykonania zabiegu resekcji wierzchołka korzenia są powikłania po leczeniu zęba z uzupełnieniem protetycznym, czyli przede wszystkim z wkładem koronowo-korzeniowym, który może uniemożliwić dostęp do kanałów zęba od strony korony.
Przygotowania do resekcji korzenia zęba
Zanim chirurg stomatolog przystąpi do przeprowadzenia resekcji zęba, najpierw konieczne jest wykonanie tomografii tej okolicy, czyli badania CBCT, albo zdjęcia RTG leczonego zęba. W przypadku pacjentów, którzy chorują na jakieś choroby ogólnoustrojowe, chirurg przed przystąpieniem do zabiegu może też zalecić pacjentowi badanie krwi. Przed wykonaniem resekcji zęba chirurg może zalecić antybiotykoterapię, która zapobiegnie powstaniu w wyniku zabiegu różnego typu infekcji.
Przebieg resekcji wierzchołka korzenia
Zabieg resekcji wierzchołka korzenia wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu chirurg najpierw wykonuje w okolicy korzenia nacięcie śluzówki. Następnym etapem jest wycięcie kilkumilimetrowego tzw. okienka kostnego. Wykonuje się je z użyciem specjalnych wierteł do kości. Następnie chirurg przystępuje do odcięcia wierzchołka korzenia zęba, którego nie można wyleczyć z zastosowaniem innych metod. Dzięki temu możliwe jest usunięcie zmian zapalnych wraz z ich źródłem. Po odcięciu wierzchotka korzenia chirurg przystępuje do wyrównania brzegów kości, do oczyszczenia ubytku oraz do szczelnego wypełnienia kanałów korzeniowych od strony wierzchołka, czyli do tzw. wypełnienia wstecznego.