Najlepszym sposobem odbudowy utraconych naturalnych zębów jest zastosowanie w tym celu implantów stomatologicznych. Dzięki nim można przywrócić nie tylko estetykę uśmiechu, ale również pełną funkcjonalność układu żucia. Implanty zębowe to nie jest tylko jeden rodzaj materiału. Stosowane w odbudowie zębów implanty mogą się między sobą różnić materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz metodą wszczepu. Więcej na ten temat przeczytasz w dzisiejszym wpisie na blogu kliniki stomatologicznej Dentologia.
Zalety odbudowy zębów na implantach
Wszystkie zalety odbudowy zębów na implantach biorą się stąd, że jest to jedyna metoda odbudowy, w której przywracana jest nie tylko korona, ale także korzeń zęba. Dzięki temu odbudowany ząb jest stabilny i nie ma ryzyka, że w pewnym momencie wypadnie. Odbudowa korzenia pozwala też zapobiec rozwijaniu się naturalnego w przypadku utraty naturalnych zębów procesu atrofii, czyli procesów zanikowych kości szczęki lub żuchwy. Utrata korzenia naturalnego zęba sprawia, że kość nie ma wokół czego się regenerować i odbudowywać. Wszczepienie implantu rozwiązuje ten problem.
Rodzaje implantów stomatologicznych ze względu na materiał wykonania
Drugi podział implantów zębowych obejmuje rodzaje implantów ze względu na metodę wszczepu. Wyróżniamy implanty jednofazowe i implanty dwufazowe. Najczęściej stosowane są implanty dwufazowe. Ich wszczepienie wymaga wykonania kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Na pierwszej wizycie wszczepiany jest filar implantu. Na kolejnej zastępowana jest zastosowana na początku śruba zamykająca, śrubą gojącą. Na trzeciej wizycie do filaru mocowany jest łącznik i korona protetyczna lub inna zamykająca implant nadbudowa. Cały proces leczenie z zastosowaniem implantów dwufazowych trwa od 3 do 6 miesięcy.
Innym stosowanym rodzajem implantów są implanty jednofazowe. Ich wybranie pozwala znacznie ograniczyć ingerencje chirurgiczne w struktury jamy ustnej. Cały zabieg wszczepienia implantu ogranicza się bowiem do zaledwie jednej wizyty w gabinecie. Implanty jednofazowe nie składają się z dwóch elementów jak dwufazowe. Dzięki temu po wszczepieniu implantu nie ma potrzeby łączenia go z dodatkowym łącznikiem, tylko od razu można go połączyć z koroną protetyczną. Budowa implantu bez dodatkowego łącznika sprawia, że całość jest bardziej stabilna, nie ma ryzyka poluzowania części i nie dochodzi do gromadzenia się między łączeniami bakterii. Implanty oraz procedury implantoprotetyczne są uproszczone, niestety można je stosować tylko w niektórych, prostych przypadkach.