Odbudowa utraconych zębów z wykorzystaniem implantów stomatologicznych jest najbardziej docenianym sposobem przywrócenia pacjentom właściwej estetyki uśmiechu i pełnej funkcjonalności układu żucia. Ze względu na wysokie koszty odbudowy zębów na implantach wielu pacjentów, zanim podejmie decyzję o ich zastosowaniu, zastanawia się, czy implantologia to rozwiązanie na długie lata, czy tylko na chwilę. W dzisiejszym wpisie na blogu Centrum Stomatologii Dentologia opisujemy, na jak długo może starczyć odbudowa zębów na implantach oraz od jakich czynników może zależeć trwałość wszczepionych implantów zębowych.
Zalety odbudowy zębów na implantach
Zastosowanie implantów stomatologicznych do odbudowy utraconych z różnych przyczyn naturalnych zębów jest zalecane z wielu powodów. Implanty stomatologiczne po wszczepieniu zastępują utracony ząb i usuwają powstałą lukę w uzębieniu. Dzięki temu udaje się w pełni odbudować u pacjentów estetykę uśmiechu. Odbudowa zębów na implantach, jako jedyna dostępna obecnie metoda pozwala też na pełną odbudowę funkcjonalności układu żucia. Filar implantu zębowego zastępuje korzeń utraconego naturalnego zęba. Dzięki temu nowy ząb ma zapewnioną dużą stabilność, trwałość, a dodatkowo też wszczepienie implantu w kość szczęki lub żuchwy sprawia, że udaje się zapobiec powstaniu częstego w przypadkach utraty naturalnych zębów procesu atrofii, czyli zaniku kości.
Co decyduje o trwałość implantów zębowych?
Powszechnie wiadomo, że implantologia jest najskuteczniejszą metodą odbudowy naturalnych zębów. Pomimo to, od razu wiadomo też, że żaden implant nigdy nie będzie tak dobry, jak naturalny ząb. Trwałość wszczepionego implantu stomatologicznego jest trudna do oszacowania. Zależy bowiem od wielu różnych czynników. Wpływ na nią mają m.in. ogólny stan zdrowia pacjenta, indywidualne uwarunkowania anatomiczne szczęki pacjenta, a także stosowanie przez pacjenta prawidłowych zasad codziennej higieny jamy ustnej. Dzieje się tak dlatego, że okres użytkowania implantu jest zależny głównie od kondycji tkanek, w których został on umieszczony.
Po wykonaniu zabiegu wszczepienia implantu zębowego pacjent dostaje od stomatologa wiele zaleceń. Stosowanie się do nich pozwoli znacznie wydłużyć trwałość zastosowanych implantów, a dokładniej — zadbać o zdrowie tkanek otaczających implanty tak, żeby jak najdłużej wspierały ich obecność w jamie ustnej.
Jaka jest trwałość wszczepionego implanta zębowego?
U niektórych pacjentów wszczepione implanty zębowe starczają na całe życie i nie trzeba ich w pewnym momencie zastępować nowymi implantami lub inną metodą odbudowy zębów. Przyjmuje się, że minimalna trwałość wszczepionego implantu stomatologicznego wynosi 10 lat. U niektórych pacjentów po tym czasie może być konieczne zastąpienie filaru implanta nowym, ale w większości przypadków dochodzi do tego znacznie później, bo dopiero po 20-30 latach.
Podsumowując, mimo że implanty nie są wieczne, odbudowa zębów na implantach stomatologicznych to obecnie najlepszy i najtrwalszy sposób przywrócenia pełnej estetyki uśmiechu i funkcjonalności układu żucia.