Wady zgryzu są problemem natury estetycznej i zdrowotnej, które w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do poważnych problemów z przeżuwaniem i gryzieniem. Najpoważniejszymi konsekwencjami nieleczonych wad zgryzu są nawet wady wymowy i utrata zębów. Aby zapobiec takim problemom wykonuje się dystalizację zębów. Czym jest taki zabieg?
Co to jest dystalizacja zębów?
Dystalizacja zębów, to przesuwanie zęba lub zębów do tyłu, wzdłuż wyrostka zębodołowego. Przesuwanie to wykonuje się, aby przywrócić prawidłowe ułożenie zębów stłoczonych lub wychylonych. Prawidłowo przeprowadzona dystalizacja jest w pełni bezpiecznym i nie posiadającym skutków ubocznych elementem leczenia ortodontycznego. Aby uzyskać odpowiednie ułożenie zębów, stosowany jest aparat ortodontyczny dobierany indywidualnie do pacjenta. Odpowiednio dobrany i zamontowany aparat nadaje wybranemu zębowi lub kilku zębom odpowiedni kierunek i stopniowo przesuwa je na ich docelowe miejsce. Odpowiedni dobór aparatu ortodontycznego zapewnia skuteczność zabiegu i minimalizuje dyskomfort spowodowany jego przeprowadzeniem.
Kiedy stosuje się dystalizację zębów?
Dystalizacja zębów jest podstawowym zabiegiem stosowanym w przypadku zdiagnozowania m. in. tyłozgryzu oraz nieodpowiedniego ułożenia zębów, czyli ich wychylenia lub stłoczenia. Przed podjęciem decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego, konieczne jest przeprowadzenie badań przez doświadczonego stomatologa. Dopiero on na podstawie diagnozy decyduje o przebiegu leczenia i dobiera je do indywidualnego przypadku każdego pacjenta. Dystalizacja z użyciem aparatu ortodontycznego trwająca ok. 12 miesięcy u większości pacjentów jest wystarczająca i przywraca lub nadaje na nowo prawidłowe ułożenie zębów w łuku zębowym.
Profilaktyka, a zatem regularne wizyty u ortodonty, powinny być priorytetem zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Odpowiednio szybkie zdiagnozowanie powstających wad zgryzu ułatwi szybką interwencję ortodonty i zapobiegnie dalszym problemom w przyszłości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dystalizacji poddawali się dorośli – nie ma ograniczeń wiekowych dla tego zabiegu.