Wady zgryzu mogą pojawić się już w pierwszych latach życia dziecka. Istnieje pogląd, że z wizytą u stomatologa nie należy się spieszyć i można udać się na nią dopiero po pojawieniu się stałego uzębienia. Czy jest to prawda?
Powody wad zgryzu u dzieci
Wady zgryzu mogą brać początek nawet w okresie niemowlęcym, mogą być wywoływane przez nieprawidłowe wyniki. Warto więc wiedzieć, na jakie zachowania rodzic powinien zwrócić uwagę. Wady zgryzu u małych dzieci powodują najczęściej:
- długie i częste ssanie kciuka,
- nieodpowiednio dobrany smoczek,
- ogryzanie paznokci,
- karmienie tylko rozdrobnionym pokarmem.
Leczenie ortodontyczne zębów mlecznych?
Wiele osób sądzi, że dopóki dziecko ma zęby mleczne, wystarczy odwiedzać z nim stomatologa dziecięcego, bez wizyt u ortodonty. Jest to jednak błędne przekonanie, które może mieć poważne konsekwencje. Pierwsza wizyta u ortodonty wręcz powinna odbyć się, gdy dziecko posiada komplet mleczaków. Jest to idealny moment na zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości, ponieważ im szybciej zostanie zdiagnozowana wada zgryzu, tym skuteczniejsze będzie wprowadzone odpowiednie leczenie. Zapobiegnie to pogłębianiu się istniejących problemów z uzębieniem, powstawaniu nowych, a także znacząco zmniejszy koszty leczenia ortodontycznego w dalszej przyszłości.
Jednak najważniejszym powodem, dla którego nie należy zwlekać z leczeniem ortodontycznym mleczaków jest fakt, że wada zgryzu zębów mlecznych może mieć negatywny wpływ na wyrastające zęby stałe. Wyleczenie nieprawidłowości zębów mlecznych poskutkuje brakiem problemów z dopiero pojawiającymi się zębami stałymi.
Na czym polega leczenie ortodontyczne zębów mlecznych?
Tak jak każde inne leczenie ortodontyczne, leczenie mleczaków dopasowywane jest indywidualnie do każdego pacjenta. Zazwyczaj polega na założeniu ruchomego aparatu ortodontycznego, który można stosować nawet u zaledwie dwuletnich dzieci. Kiedy aparat nie jest koniecznością, można zastosować inne metody, takie jak:
- zastosowanie alignerów,
- mioterapia,
- noszenie płytki przedsionkowej.
Warto także wspomnieć, że należy już od najmłodszych lat wdrażać nawyki dotyczące odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jest to nie tylko regularne mycie zębów, ale również pełnowartościowa dieta, odpowiednia konsystencja posiłków i zapobieganie próchnicy poprzez ograniczone spożycie słodyczy.