Protetyka dentystyczna to dziedzina stomatologii, która odpowiada za leczenie ubytków w uzębieniu. Przy pomocy tego działu możliwa jest odbudowa utraconych tkanek. Nowoczesne metody leczenia są coraz prostsze, szybsze i często bywają bezbolesne, dlatego strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym staje się przeszłością. W przypadku urazów zęba, takich jak ukruszenie, zaawansowanej próchnicy czy leczenia kanałowego warto zdecydować się na zabieg protetycznej odbudowy korony. Jest to też idealna opcja dla osób, które nie cieszą się z wyglądu swojego uzębienia. Choć piękny uśmiech jest wystarczającą motywacją, równie ważny jest komfort i bezpieczeństwo, które można osiągnąć za pomocą leczenia.
Jakie istnieją sposoby odbudowy zęba?
Przebieg odbudowy zęba jest zależny od metody i tworzywa, z których korzysta specjalista. Decyzja zapada po zaznajomieniu się protetyka stomatologicznego z dolegliwością, która zaatakowała uzębienie lub jest wynikiem kontynuacji leczenia. W przypadku pracy z żywym zębem najlepiej sprawdzą się ceramiczne korony, które umożliwią nadbudowę zęba oraz trwałe porcelanowe licówki, ponieważ tworzą powłokę na uszkodzonej tkance. Ząb po leczeniu kanałowym wymaga często dodatkowego przygotowania w postaci osadzenia wkładu koronowo korzeniowego, najczęściej wykonanego z włókna szklanego i zacementowanego w kanale cementem kompozytowym.
Jednym z najnowocześniejszych sposobów odbudowy korony zęba jest technika cyfrowa pobierania wycisków – skan. Dzięki temu unikamy tradycyjnych wycisków, a zabieg jest o wiele przyjemniejszy dla pacjenta. Dążymy do tego, żeby stosować jak najmniej inwazyjne metody, starając się nie tracić pozostałych tkanek zęba. W tym dążeniu pomagają nam minimalnie inwazyjne metody adhezyjnej odbudowy ceramicznej, umożliwiające bardzo mocne zespolenie się szkliwa z tworzywem najwyższej jakości.
Dlaczego warto odbudowywać zęby?
Główne powody, dla których warto zdecydować się na odbudowę korony zęba to:
- zapobiegnięcie dalszemu niszczeniu tkanek zęba,
- uniknięcie dolegliwości bólowych,
- wzmocnienie uzębienia,
- zatrzymanie eskalacji wad zgryzu,
- brak konieczności ekstrakcji uszkodzonych zębów.
Dodatkowo odbudowane uzębienie tuszuje wszelkie niedoskonałości, które nieraz wpływają negatywnie na samoocenę pacjenta. Rekonstrukcja zębów pozwala cieszyć się pięknym i szczerym uśmiechem!